تفاوت سرامیک پرسلان و معمولی

تفاوت پرسلان و سرامیک معمولی

تفاوت سرامیک پرسلان و سرامیک معمولی

 

تفاوت سرامیک پرسلان و کاشی معمولی چیست؟ در این مطلب سری به بازار کاشی و سرامیک میزنیم و یکی از پرسش های متداول این بازار را پاسخ می دهیم.  اگر حتی یک بار سری به مغازه ها یا کارخانه های این حوزه زده باشید، امکان ندارد این دو اسم را نشنیده باشید. اگر با این دو محصول آشنایی ندارید حتما از خودتان پرسیده اید که تفاوت این دو در چیست. برای رسیدن به پاسخ این پرسش ابتدا باید هرکدام از این دو محصول را بشناسیم.

 

 

 

سرامیک پرسلان

 

پرسلان یکی از اعضای جدید خانواده سرامیک است که از مواد طبیعی فشرده شده تهیه می شود و رنگ آن بعد از پخت معمولا سفید و همواره سخت و متراکم است. پرسلان شامل دو نوع پولیش و لعاب دار است. پرسلان محصولی است یکنواخت، که از خاک رس، فلدسپات یا گرانیت و سیلیس در فشار و حرارت بالا تولید می شود که بعد از پخت سفید و متراکم است. در عکس زیر میتوانید سرامیک پرسلان اسپانیایی RIVER از برند سروکوارنتا را مشاهده نمایید.
RIVER Light Single سرامیک

سرامیک معمولی یا کاشی

 

کاشی فراورده ای سرامیکی، متشکل از دانه های ظریف متبلور و متخلخل است که معمولاً در حرارت بالاتر از ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد پخته شده و در انواع لعاب دار و بدون لعاب تولید می شود. رویه لعابی کاشی ممکن است براق، نیمه براق، مات، ساده، گلدار، سفید و یا رنگی باشد. در تصویر زیر میتوانید سرامیک دنیسا طوسی را مشاهده نمایید.
کاشی طوسی دنیسا

حال این دو نوع کاشی و سرامیک را از لحاظ مختلف بررسی میکنیم.

 

 

تفاوت سرامیک پرسلان و سرامیک معمولی از نظر مقاومت

 

در بسیاری موارد مهمترین خصوصیت یک کف پوش / دیوار پوش مقاومت آن است. سرامیک پرسلان دارای جیب کمتری است، مواد فشرده تری دارد، یکنواخت است و به طور کلی از سایر انواع کاشی سخت تر و مقاوم تر است. این محصول همچنین به دلیل داشتن همین ویژگی ها در مقابل نفوذ آب هم بسیار مقاوم تر از سرامیک معمولی است. به همین دلیل از پرسلان در واحدهایی که استحکام کف و دیوارها در مقابل ضربه، خراش و نفوذ آب اهمیت بیشتری دارد، بیشتر توصیه می شود.

 

 

تفاوت سرامیک پرسلان و معمولی از نظر نصب

 

تراکم بسیار بالای پرسلان هرچند این محصول را مقاوم کرده اما در عین حال نصب آن را هم دشوارتر کرده است. یک ضربه یا فشار حتی مختصر ممکن است باعث ترک خوردن یا حتی شکستن یک ورق پرسلان در حین نصب شود. به همین دلیل است که توصیه می شود نصب این محصول را به متخصص بسپارید. این مسئله درباره سرامیک های معمولی چندان مسئله ساز نیست.

پرسلان همچنین نسبت به سرامیک های معمولی سنگین تر هم هست. این مسئله در حمل و نقل و این محصول مشکلاتی را به وجود خواهد آورد. وزن کف کاشی های پرسلان بسیار مهم است زیرا وزن بالا، نصب آن را  نیز دشوارتر می کند.

 

 

تفاوت سرامیک پرسلان و معمولی از نظر تعمیر و نگهداری

 

تعمیر سرامیک پرسلان نسبت به سرامیک های معمولی دشوارتر است. زیرا کار با آنها سخت تر است و اگر شما مجبور شوید برای تعمیر کف سرامیک جدیدی را جایگزین قبلی کنید ، علاوه بر هزینه سرامیک، باید هزینه ی نصاب را نیز اضافه کنید. البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که هزینه نگهداری پرسلان نسبت به سرامیک های معمولی کمتر است. همانطور که گفته شد این سرامیک ها مقاوم تر از سرامیک های معمولی هستند.

 

 

تفاوت سرامیک پرسلان و معمولی از نظر قیمت

 

ناگفته پیداست که سرامیک های پرسلان نسبت به سرامیک های معمولی گران تر هستند. البته این تفاوت قیمت آنقدر زیاد نیست که خرید پرسلان را از نظر صرفه اقتصادی بی منطق کند اما ممکن است در بعضی پروژه ها این تفاوت قیمت موثر و غیرقابل چشم پوشی باشد. اگر شما خودتان می توانید سرامیک معمولی را نصب کنید، اگر بخواهید سرامیک پرسلان تهیه کنید به احتمال فراوان هزینه نصب آن هم به هزینه های اجرای پروژه شما اضافه خواهد شد.

 

 

تفاوت سرامیک پرسلان و سرامیک معمولی از نظر ظاهری

 

بیشتر مصرف کنندگان معتقدند سرامیک های پرسلان زیبا تر هستند. البته که زیبایی یک مسئله سلیقه ای به شمار می رود اما یکی از دلایل اصلی که سرامیک های پرسلان رفته رفته به رقیب جدی سرامیک های معمولی تبدیل می شوند همین زیباتر بودن آنهاست.

 

 

جمع بندی

 

مطالب ذکر شده به صورت بسیار کلی جهت بالا بردن اطلاعات عمومی مراجعه کنندگان به مجموعه تایل بای می میباشد. در مطالب فوق سعی نمودیم تا تمامی نقاط مثبت و منفی را ذکر کنیم تا بتوانید به راحتی در  خرید سرامیک پرسلان یا معمولی تصمیم گیری نمایید. شما کدامیک را ترجیح می دهید؟ در بخش کامنت ها ما را از نظرات خوب خود محروم نگذارید. .